Insemnari

Iubesc

Filed under: Bucuresti,Personal — Gelu October 12, 2007 @ 08:56

10112007225

Pizza hut.  Nu mai fusesem de mult. Asteptand portia de spaghete admir privelistea "Iubesc". Etajul 6. La 7 nu e "TE". Nici la 8. Sper ca rufele scoase la uscat nu acopera nici un "Te". Nu inteleg "Te iubesc". "Iubesc" e pe sufletul meu. Ce? Nu prea conteaza… Dar pot sa imi imaginez ca peste 2 ani voi trece pe langa acelasi bloc, ma voi uita la aceleasi balcoane de la gheta si voi spune acelasi lucru: "Iubesc".

Citeam acum cateva zile un post despre iubire, despre cum iubim si inevitabil mi-am adus aminte de intrebarea cuiva de tare de mult, daca stiu care e diferenta intre "o iubire" si "iubirea". Acum doi ani scriam pe aceiasi tema. Intre timp lucrurile s-au schimbat… acum cand recitesc tind sa-mi dau dreptate: "iubirea" e "chestia" pe care o traim acum si care intr-un final se dovedeste a fi doar "o iubire". Cred ca daca vrei sa fii fericit asa e cel mai sanatos: sa nu te indoiesti ca acum traiesti cea mai intensa dintre iubiri.

E posibil ca multi dintre voi sa fi uitat despre ce "am vorbit" azi, asa ca va readuc aminte: un bloc din Drumul Taberei pe care scrie la ghena de gunoi "Iubesc".

12 Comments »

  1. La acelasi bloc ne uitam si noi sambata tot de la pizza hut. Crunta iubirea asta daca esti nevoit sa acoperi urmele cu var alb…

    Comment by Ea — October 12, 2007 @ 12:34

  2. iubim

    Comment by Mihai — October 12, 2007 @ 12:50

  3. iubirea ne omoare cu zile, dar e singurul pentru care merita sa suferi. :)

    Comment by monica — October 12, 2007 @ 15:36

  4. cand mi-ai zis la inceput d http://www.gelu11.ro, m-am strambat …sincer nu credeam ca o sa intru vreodata sau poate doar din curiozitate…acum iti zic aici ca esti talentat la scris si cand ajung in fata calculatorului ma gandesc…hmmm…ia sa vad c mai are gelu nou…recunosc ca ai talent dar ia vezi sa nu ti se urce la cap:P

    Comment by i — October 12, 2007 @ 21:37

  5. i, ne-ai stricat toata distractia :P sa vezi cum o sa inceapa sa scrie gelu, acum ca l-ai laudat. chiar crezi k esti singura persoana care clipeste mai des cand vede in RSS reader un item nou in Insemnari? :D

    Comment by miChou — October 14, 2007 @ 17:04

  6. Multumesc! :)

    Comment by Gelu — October 14, 2007 @ 21:53

  7. n-are ma talent

    Comment by Mihai — October 15, 2007 @ 10:24

  8. Stiu Mihai, dar am perseverenta :)

    Comment by Gelu — October 15, 2007 @ 11:22

  9. that’s what counts

    Comment by Mihai — October 15, 2007 @ 16:17

  10. Hai sa-ti dezleg misterul. Initial a fost scris “Te iubesc” iar mesajul era scris de el catre ea. Ea ce locuieste in acelasi bloc cu el. Ei 2 au aparut la stri impreuna cu administratorul de bloc ce era nemnultumit ca o data la 2 luni descopera ca el o iubeste pe ea scrijelind peretii. Inventiv, muza ta, dupa ce a terminat de decorat scara a descoperit balcoanele. E dragut dar parca suna a emisiune de gen “din dragoste”, ce pare mai mult comerciala decat iubire.

    Comment by alin — November 2, 2007 @ 21:46

  11. Si avea numele tipei scris la ultimul etaj din cate amintesc. [Si am uitat sa-ti mentionez ca am stat 20 min. intr-o zi uitandu-ma la treaba asta.] Ca o comparatie…era acu cativa ani un EL. S-a tot gandit cum sa-si recupereze marea dragoste. Si-a luat o pensula si-o cutie de vopsea alba si a scris pe asfalt “Te iubesc”. A durat ceva pana ce EA a aflat de toata treaba asta. Chestia aia a stat pe asfalt vreo 3 ani. Cam tot atat a durat si dragostea lui fata de EA.

    Comment by Sunny — April 10, 2008 @ 02:30

  12. Da… pentru ca Dragostea, nu-i asa, dureaza 3 ani :)

    Comment by Gelu — April 10, 2008 @ 07:26

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI