Sticla de vin e goală. Patul e gol. Camera e goală. Baia e goală. De ce atât de mult gol?
Când m-am culcat mai era vin în sticlă. Era cineva în pat. Mă jucam cu niște șuvițe când am spus că vreau să mă bucur de ea și nu de sticla plină.
Cu două ore înainte stăteam într-o cameră goală cu o sticlă nedesfăcută de vin în mână și mă întrebam de unde a ajuns acolo. Nu îmi mai aduceam aminte nimic din ce s-a întâmplat de dimineată. Știam doar că am ieșit la 10 din casă și am plecat undeva…
Nu e niciun mesaj pe masă. Nu e nimic scris pe oglindă din baie. Nu am niciun mesaj pe telefon. Doar un număr pe care l-am format la miezul nopții. 0724.645.6XX. Nu-l știu. Sub pat o șosetă roșie. Eu nu port șosete roșii. Fără pereche. Și șoseta roșie e fără pereche. E luni?
Au trecut 10 minute și eu nu am găsit încă cealaltă șosetă. Căutare inutilă. Găsit în schimb două pahare. Unul e pe jumătate gol. În sfârșit ceva care nu e total gol. Dacă ar fi o urmă de ruj aș putea începe căutarea dar nu e nimic. Totul pare în regulă. Poate doar puțin mai multă ordine ca de obicei. Sună telefonul. Același număr.
Ciudat. A închis după ce mi-a spus că sunt un mare porc. Vocea nu îmi era deloc cunoscută. Știu că sunt porc dar e deranjat să nu știu de ce. De ce crede ea că sunt porc? Ce i-am facut? Cine dracu’ e? Să vorbim frumos. Oare cine e domnișoara pe care am sunat-o aseară la miezul nopții și care acum îmi spune că sunt porc? Probabil că e a ei șosetă roșie. S-o sun să-i spun să nu o mai caute.
Ciudat. Cică nu o interesează. Mi-a închis din nou după 20 de secunde. Oare de ce sunt porc? Bănuiesc că a fost o primă întâlnire. Dacă ar fi fost nereușită nu am fi ajuns la mine deci am făcut ceva între „sticla ne-goală” și „sticla goală”. Când sunt amețit aberez dar nu uit și nu jignesc. Adevărul? De unde am luat eu sticla de vin și de ce aveam o sticlă plină și o cameră goală? Premeditare?
Nu-mi plac misterele. De obicei înțeleg de ce lumea mă crede porc/nesimțit. De obicei așa e. Acum însă? O singură dată până acum nu am înțeles. De fapt m-a enervat faptul că ea nu a înțeles că în mod normal aș fi fost și mai băiat de atât. Altă poveste. Oare e tot… Cum o chema frate? Știu că avea sâni geniali dar… cam atât. Focus!!!
A trecut o oră de când am început să mă uit în gol. Nu are sens. Dacă mi-aș fi adus aminte că am pseudo violat-o acum nu aveam nicio problemă, dar așa… Să zicem că s-a supărat că nu am reușit să-i desfac sutienul. Asta e. Nu am reușit să-i desfac sutienul și de asta mă consideră porc. De unde să știu eu cum se desfac toate mecanismele dubioase… sigur era legat în față.
tre sa citesti bukowski neaparat 🙂 (daca n-ai facut-o)
Ce ciudat suna! Ai facut cam multe si nu sti totusi care e raspunsul final… din cauza sutienului sa ca nu ai condus-o acasa 😀
de trei zile “te citesc” si nu ma mai satur…sper sa mai scrii…felicitari!
@Any, mersi 🙂 Sper ca o sa mai ai ce citi…
Asta este un post inspirat din realitate sau imaginatie ? Ai aflat pana la urma de ce ai fost porc ?