Da. Despărțiri. De ce și mai ales cum. Cred că orice motiv e la fel de bun ca oricare altul: nu e nevoie să te înșele sau să nu-ți răspundă la telefon cu zilele pentru a te despărți de el/ea. E suficient să folosească handsfree-ul când nu e cazul, să-ți facă prea multe cadouri, să nu-i placă să primească flori, să nu-ți placă glumele pe care le zice, să ți se pară că vorbește numai în aforisme…
Odată ce ți-ai dat seama că există ceva care te deranjează trebuie luată o decizie destul de grea: cea de a renunța la confortul unei relații care „merge”. Da, căci eu vorbesc de relații în care nu există certuri sau alte disconforturi, de relații în care gemul de căpșuni (de fapt lipsa lui) joacă un rol capital. Cea mai simplă soluție e să creezi probleme „ușor de înțeles”. Nu poți să mergi la ea să-i spui: „Știi, cred că trebuie să ne despărțim. Nu-mi place că atunci când vorbești la handsfree îți ții telefonul în mână” pentru că riști să se ofere să-ți rezolve problema și nu ai rezolvat nimic. Mai ușor e însă dacă ieși cu altcineva la un cico, la o prăjitură, la un film la tine în cameră… și apoi mergi și-i spui: „Știi, ieri m-am întâlnit cu Maricica și… te-am înșelat. Sunt un nemernic și nu te merit.” Mult mai simplu. Efectele pe termen mediu și lung sunt mult mai mici decât ați crede.
Uneori însă nu ai timp de „cico, prăjitură” și nici nu vrei să începi tu discuția „știi…”, așa că trebuie să rezolvi într-un mod mai „murdar”: începi să te porți foarte aiurea cu ea. Nu-i mai dai flori, o ții de mână și cam atât, ești foarte rece, nu-i mai povestești de nimic din viața ta și când te întreabă îi spui: „citește pe blog”, toate astea ducând ca ea să te întrebe „ai pățit ceva?”. E de bun simț ca de 2-3 ori să îi spui „Nu, nu e nimic. Sunt doar puțin obosit” că într-un final ea să tragă concluzia: „Cred că trebuie să vorbim!”. În acel moment nu prea mai există cale de întoarcere. Problema cu acest „mod” de despărțire e că-i posibil să dureze destul de mult.
Cel mai rapid mod rămâne totuși abordarea directă: un semafor, o stație de metrou, o conversație la telefon după o întâlnire cât se poate de normală, și o replică: „Cred că ar trebui să ne despărțim! Pa!”. Și treci pe roșu, te urci în metrou, închizi telefonul.
Very very nice blog..Cand o sa cunosc si eu barbatul ala care o sa spuna “Stii, ieri m-am intalnit cu Maricica si… te-am inselat. Sunt un nemernic [..]”…mai putin faza cu “nu te merit” k nu cred k mai are sens; o sa il respect sincer si chiar o sa apreciez k a facut asta si nu a recurs la “the easy way out” care e atat de josnica si lasa.
PS: Cand n vdm la o bere?
Nu prea cred ca e very nice blogu’… da cum gusturile nu se discuta,trecem peste …pai bine daca faza cu inselatu cu Maricica intervine inca de la inceputul relatiei ,cand tu n-ai habar ce o sa urmeze in relatie,cam cum ar trebui sa o iau??Cine e de vina ..Maricica ? Sau e o pb cu Maricel:D.
Ps:Cam asa tre sa fie lucrurile cum zici ..simple fara complicatii ,urmari and stuff…but sometimes your heart is the Boss:)
sau poate incetezi sa fii las, te duci sa ii zici ca te deranjeaza ca vorbeste la handsfree, rezolva problema ca om mai matur ca tine ce este si iti continui relatia care “merge” pentru ca oricum nu vei gasi pe cineva care sa nu te enerveze cu ceva anume
@Mika As soon as possible.
@Ana Stim de ce nu iti place… esti mult prea subiectiva…
@Mihai Din nou, nu intelegi despre ce e vb! 🙂 Ce legatura are Handsfree-ul?
Ana, daca de la inceput vrei “o Maricica” atunci clar trebuie sa cauti alceva caci cu siguranta dupa 2 ani sigur vrei dori un harem. suntem inca destul de tineri ca daca exista e chestie cat de mica care ne deranjeaza sa zicem “PASS” si sa continuam cautarea.
subiectiva zici..ai ..oare dupa cate beri ai ajuns la concluzia asta ?
:)) Ana, don’t take it personal! Nu e vorba despre tine 🙂
ma bucur ca niciodata nu inteleg, esti mult prea complex pentru mine.
🙂 of.. se pare ca enervez pe toata lumea. Nu ma fac inteles. Handsfree-ul, de exemplu, e o problema dar nu PROBLEMA. problema e ca vezi chestia asta desti totul “merge”. Daca se rezolva asta apare una la fel de mica, caci nu sunt absurd, astfel de chestii sunt imposibil de evitat. Sper ca intelegi, si imi cer scuze pentru replica de adineauri.
Hm.. cred ca sunt de acord cu Mihai mai mult.
Ce s-a intamplat cu partea cand nu actionezi ca un las si ii spui “Stii, am remarcat ca in ultima vreme ma enerveaza aproape tot ce faci. Imi pare rau dar nu te mai iubesc”. Pf..
Parerea mea e ca dai dovada de lasitate cand nu poti sa ii zici in fata. Sau poate va mergea prea bine si nu era nimic palpitant.. Hmm :-/