Insemnari

Primul pas

Filed under: Uncategorized — Gelu July 17, 2007 @ 23:17

… deci cine ar trebui sa faca primul pas?

Metrou Eroilor. O fetita cu rochita roz astepta impreuna cu tatal ei trenul care sa o duca spre Uniri. Din cel care venea dinspre Politehnica a coborat un baietel in salopeta albastra de mana cu mama lui. Dragoste la prima vedere. Imediat a inceput ea sa se tina scai dupa el. De geaba insista tatal: “Noi trebuie sa ramanem aici. El trebuie sa plece.” Ea nimic…. cu mana intinsa se indreapta spre pustiulica de 2 ani. El nimic. Ea striga… cu greu e tinuta de tata… In dreptul scarilor il ajunge. Il ia de mana. El si-o trage… parintii se uita la ei… se uita unul la celalalt… Taticul incearca sa o convinga… cu greu… s-au tinut de mana… el a plecat… in curand si ea, cu rochita ei roz cu tot, s-a urcat in metrou…

Va cuceri pe altul…

8 Comments »

  1. ma incearca o usoara senzatie de deja-vu

    Comment by .cristina — July 18, 2007 @ 01:42

  2. exagerezi. dar e mai frumos daca iti inchipui ca a fost dragoste la prima vedere, in fine..

    Comment by Mihai — July 18, 2007 @ 08:04

  3. Mihai, era vorba de pitici de 2 ani… ce alceva poate sa fie? Ei se indragostesc si de papusa din carpe a celuilalt.

    Comment by Gelu — July 18, 2007 @ 08:32

  4. ce iubire mai? ce indragostire visezi? aia sunt atrasi de papusa din carpe asa cum un taur e atras de culoarea rosie.. deci numai dragoste nu e acolo!

    Comment by Mihai — July 18, 2007 @ 12:09

  5. Adica tu nu te indragostesti de o papusa de carpe? Trist!

    Comment by Gelu — July 18, 2007 @ 13:59

  6. se numeste altfel si nu vad tangenta cu dragostitul

    Comment by Mihai — July 18, 2007 @ 18:47

  7. Dragoste la prima vedere .. :).Acum sa fim realisti ,e vorba de un copilas ,caruia ii atrage atentia orice culoarea stridenta.Ca simpatizeaza vreun baietel nu e mare lucru,da sa zici ca e indragostit de el ,e drum lung.Daca dragostea in sine ,inseamna in viziunea unora mai mult aparenta decat esenta,sunt de acord cu Gelu.Dar am impresia ca aici mesajul e mai subtil.

    Comment by ana — July 18, 2007 @ 19:39

  8. Cat de draguta e imaginea / povestea. Nu e vorba de indragosteala, dar imagineaza-ti cum ar fii ca acei doi copilasi sa aiba mintea / constiinta pe care o avem noi … dorea sa-l ia de manuta…sa fie langa el :) ce dragut